Behaviorálna psychoterapia sa teda rozvinula z psychológie ktorý sa zaoberá štúdiom procesov učenia. Poruchy správania sú tu chápané predovšetkým ako naučené reakcie. Kognitívna psychoterapia sa sústreďuje na poznávacie procesy, a to predovšetkým myslenie. Spojením oboch smerov vzniká terapeutický prístup. Táto terapia vychádza z predpokladu, že u väčšiny psychických problémov dôjde k zlepšeniu tým, že sa identifikujú a zmenia chybné a porušené predstavy, myšlienky a správanie. Ľudia trpiaci depresiami majú sklon vysvetľovať si všetky fakty vo svoj neprospech. Úzkostní ľudia zas majú tendenciu hľadieť do budúcnosti s obavami a tí, ktorí majú nízke vedomie vlastnej hodnoty, preceňujú úspechy druhých a podceňujú svoje vlastné. Táto terapia učí ľudí rozpoznávať a meniť nezdravé zvyky v myslení, čo sa potom pozitívne odrazí v ich správaní.
Ako sme spomínali, jedná sa o psychológiu ktorá kladie do centra záujmu správanie človeka a skúma ho. Za jeden z najväčších prínosov behaviorálnej psychológie sa považujú výskumy venované procesom učenia. Už od narodenia hrá učenie v našich životoch nesmierne dôležitú úlohu, sme takými, akými sme, najmä vďaka nemu. Na jednej strane sa človek dokáže veci učiť zámerne, na druhej strane sa častokrát učí aj nezámerne, bez toho aby si to uvedomoval. S využitím behaviorálnej psychológie v psychologickej praxi sa najčastejšie stretnete v rámci terapeutického smeru, ktorý sa nazýva kognitívno-behaviorálna terapia (KBT). Na rozdiel od behaviorálnej psychológie, ktorá pozornosť venuje iba prejavom správania človeka, sa kognitívno-behaviorálna terapia zaoberá aj kogníciou, teda tým, čo sa odohráva vo vnútri človeka na úrovni jeho myslenia.
Keby sme si mali kognitívno behaviorálnu terapiu priblížiť, mohli by sme ju zhrnúť do niekoľkých bodov. Krátkodobosť, časová obmedzenosť, zameranosť na konkrétne problémy a prítomnosť, stanovenie konkrétnych cieľov, smerovanie k rýchlej sebestačnosti klienta. V širšom kontexte sa dá povedať, že je väčšinou direktívna a štruktúrovaná. Tým sa líši napríklad od psychoanalýzy. Terapeut je aktívny a zaujíma rolu experta, neskôr však preberá zodpovednosť klient. Aj tu platí, že vzťah terapeut - klient je na báze vzájomnej spolupráce. Ako bolo naznačené zameriava sa na konkrétne a viditeľné problémy – na faktory, ktoré udržujú problém. Používané postupy sú prostriedkom na dosiahnutie cieľa, na ktorom sa terapeut s klientom vopred dohodli. Typické pre terapie sú edukatívny charakter a smerovanie k sebestačnosti klienta. Všetko smeruje k tomu, aby klient terapeuta postupne prestal potrebovať. Proti iným druhom terapie, sa venuje pozornosť zmenám správania klienta v jeho prirodzenom prostredí. Behaviorálna terapia môže pomôcť v prípade fóbií, depresií, závislostí na drogách, u zle zvládnuteľných záchvatov hnevu a pod. Základom tejto terapie je odstraňovanie príznakov a zmena nežiaducich reakcií a vzorcov chovania na žiaduce.
Zaujali Vás informácie o psychológii ? Alebo máte ďalšie otázky a hľadáte odpovede ? V prípade potreby nás kontaktujte online formou alebo telefonicky +421 947 919 951