Gestalt tvarová psychológia a psychoterapia

Gestalt tvarová psychológia a psychoterapia

Tvarová psychológia (iné názvy: gestaltizmus, celostná psychológia, geštaltpsychológia, gestalt psychology, geštaltizmus) je smer založený na celostnom chápaní psychického diania; nadradenosť celku nad časťami. Názov tejto školy má pôvod v nemeckom Gestalt, čo môžeme prekladať ako tvar, útvar, vzorec či štruktúra. Preto tiež býva Gestalt psychológie nazývaná tvarovou psychológiou. Základná paradigma tvarovej psychológie spočíva v tom, že celok je iná kvalita, než suma jeho častí, z ktorých je zložený. Gestalt je komplexná kvalita, ktorá má primát nad časťami. Psychické deje vystupujú ako celky, duševné dianie je proces štruktúrovanie, tvorenie celkov. Tvarová psychológia získava nové poznatky z fenomenológie, teda introspektívnym preskúmavaním psychických javov ako takých.

Gestalt je psychoterapeutický smer, ktorý má svoj základ v psychoanalýze, spomínané fenomenológiu a dialógickom existencializmu. V rámci gestaltizmu sa vyvíja dva smery, ktoré sa označujú ako berlínska škola a lipská celostná škola. Berlínska škola avšak získala väčšiu prestíž a tiež medzinárodnú známosť. Jedným zo zakladateľov berlínske školy bol Max Wertheimer. Vyštudoval filozofiu, na Berlínskej univerzite viedol katedru psychológie a stal sa vedúcou postavou Psychologického inštitútu na Berlínskej univerzite. V r. 1933 emigroval do USA a pôsobil na New School for Social Research v New Yorku.

Gestalt psychológia je uplatňovaná aj v terapii, kde je kladený dôraz na aktuálnu prežívanie. Je využívaný princíp „tu a teraz“. Moderný človek často žije v minulosti, ktorú chce uchopiť a pochopiť, alebo v budúcnosti, ktorej sa obáva a chce ju ovplyvniť. Ide o humanistický smer, ktorý na človeka nazerá optimisticky z hľadiska jeho potenciálu a nie z perspektívy patológie. vytvoriť tieto podmienky a je pre klienta určitým sprievodcom. Základom tohto prístupu je dialóg, v ktorom terapeut pomáha rozšíriť klientovo uvedomenie. tak, aby si svoj život mohol riadiť. Cieľom je integrácia osobnosti - celková duševná vyrovnanosť.

Terapeutickým prostriedkom je predovšetkým spôsob vnímania a uvažovania, vytvorenia vzťahu medzi terapeutom a klientom. Gestalt terapia pracuje s emočným prežívaním, terapeut napomáha klientovi uvedomovať si pocity, emócie, myšlienky a byť s týmito v kontakte a prijať ich za svoje. Podľa gestaltistov je tvorivé myslenie dôsledkom vytvárania a zmien gestaltov (mentálnych vzorcov). Tým, že sa jedinec pozrie na gestalt novým spôsobom, sa často odhalí tvorivé riešenie problému. Gestaltisti tvrdili, že byť kreatívny znamená omnoho komplikovanejší jav, ako je spájanie myšlienok novým a odlišným spôsobom.

Gestalt terapia je zameraná na uvedomenie si celej osobnosti (rozšírením vedomia prostredníctvom fantázie), prepracovaním nevyriešených konfliktov. Dôraz je kladený na intenzívne uvedomenie si vlastných pocitov a správania v danom okamihu. Terapia prebieha v skupine, ale terapeut pracuje vždy s 1 človekom. Na rozšírenie vedomia používa prehrávanie fantázií, snov alebo oboch strán konfliktov. Dôležitý je súčasný zážitok teraz a tu. Zakladateľom tejto terapie je Fritz Perls (1893 - 1970).

Gestalt prístup vychádza z predpokladu, že každý človek je tvorený z rozličných stránok, ktoré v sebe obsahujú ako kladný, tak záporný pól. Napr. každý človek je schopný byť láskavý, ale vie byť aj krutý; dokáže milovať druhého človeka, ale aj nenávidieť atď. Väčšina ľudí žije pod tlakom "mal by som" a snaží sa naplniť očakávania druhých. Problém je v tom, že väčšina ľudí sa odpojila od tých častí svojho ja, ktoré boli v nesúlade s očakávaním rodičov, učiteľov, cirkvi alebo spoločnosti. V praxi to potom často vyzerá tak, že u druhých ľudí nenávidíme tie aspekty vlastnej osobnosti, ktoré u seba popierame a z ktorých máme strach.

V Gestalt poňatí má existenciálny rozmer prevažne dve roviny. Prvá rovina je viditeľná vo výzve zaujať zodpovednosť za svoj život. Žiadny človek nie je obeťou osudu ani spoločnosti (tých druhých), sme aktérmi svojho života, ktorí síce nemôžu ovplyvniť všetko, čo sa im v živote prihodí, ale môžu zmeniť spôsob, ako dané okolnosti prežívajú, aký význam im dávajú, a aký postoj k nim zaujímajú. Základnou úlohou Gestalt terapeuta je zostať otvorený voči rôznym interpretáciám klienta a zbaviť sa vlastných interpretácií (hypotéz), v ktorých by bol prítomný súd alebo hodnotenie. Gestalt terapeut sa snaží rešpektovať klientovo vnímanie vlastnej situácie. A v komunikácii s klientom volí popisnú formu, ktorá reflektuje to, čo zmyslovo vníma a čo prežíva. Fenomenologický princíp nabáda terapeuta k tomu, aby druhého človeka vnímal nezaujato, aby všetko videl novo a nepredpojato.

Úlohou Gestalt terapeuta je pomoc klientovi k hlbšiemu sebapoznaniu, aby v sebe integroval popierané časti samého seba a prevzal za ne zodpovednosť (napr. človek, ktorý musel byť tvrdý v dôsledku prostredia, v ktorom vyrastal, aby v sebe mohol prijať aj tú časť seba, ktorá dokáže byť láskavá; človek, ktorý bol od malička vedený k tomu, že musí byť dokonalý a rozvážny, aby si tiež dovolil pripustiť, že môže byť niekedy nedbalý, hravý a spontánny atď.).
Zaujali Vás informácie o psychológii ? Alebo máte ďalšie otázky a hľadáte odpovede ? V prípade potreby nás kontaktujte online formou alebo telefonicky +421 947 919 951