Športová psychológia sa postupom času vymedzila zo všeobecnej psychológie. Vďaka dostatočnému množstvu informácii a vedeckým výskumom dnes rozlišujeme rôzne psychologické smery, z ktorých každý má svoj predmet skúmania a kvalitné informácie. Autori hovoria, že psychológia športu je aplikovaná psychologická disciplína sledujúca tie psychické faktory, ktoré sú ovplyvňované alebo sami ovplyvňujú pôsobenie náročných psychických športových aktivít. Následne aplikujú poznatky získané týmto štúdiom v bežných podmienkach športovej praxe. Mentálna a fyzická stránka športovca majú fungovať spoločne a byť považované za celok. Športová psychológia je definovaná ako veda o psychickej regulácii správania človeka v športe. Odborníci na športovú psychológiu považuje psychológiu za regulovanie správania psychikou. Tvrdí, že psychológia sa sústreďuje na vzťah zážitkov človeka s jeho správaním. V psychológii športu sledujeme psychologické vlastnosti a činnosti športovca. Predmetom je regulovať správanie na základe jeho psychiky. Ciele športovej psychológie sú:
- porozumenie a vysvetlenie prežívania a správania sa športovca
- predpovedanie a následné regulovanie správania ľudí v športe
- deskripcia a meranie správania sa športovca, trénera, rozhodcu
Metódy mentálneho tréningu – žijeme vo svete kde sa stres stal súčasťou našich každodenných životov. Vplyvom médií, množstvom financií v športe, dôrazom na predvádzanie najlepších výsledkov sa zvyšuje tlak na pretekárov, ktorí majú často čo robiť, aby sa s tým dokázali vyrovnať. Na vyrovnávanie sa so stresom majú jedinci špecifické prostriedky mentálne schopnosti, ktoré sa dajú trénovať a majú za úlohu neustále kontrolovať emócie, nálady a myseľ človeka. Kontrola psychologických faktorov jedinca prispieva k zlepšovaniu jeho výkonov. Na trénovanie mysle existuje viacero spôsobov a metód. Najdôležitejšie je správne vybrať tie, ktoré pomáhajú najviac a trénovať ich správne a plne koncentrovaný. Nielenže atléti odpovedajú inak na nátlak, ale aj typy športov sú rozličné a každému treba venovať osobitú pozornosť.
Biofeedback alebo biologická spätná väzba - je fyzicky orientovaná technika špeciálne navrhnutá na učenie ľudí, aby vedeli kontrolovať vegetatívne alebo autonómne odpovede. Zvyčajne zahŕňa elektronické monitorovacie zariadenie umožňujúce odhaliť a zosilniť vnútorné reakcie, ktoré nám normálne nie sú známe. Tieto elektronické zariadenia poskytujú vizuálnu a sluchovú spätnú väzbu psychologických reakcií ako svalová aktivita, teplota pokožky, mozgové vlny alebo tep srdca. Tenisový hráč napr. môže cítiť svalové napätie na krku a na pleciach pred podaním vo veľmi dôležitom zápase. Po pripojení elektród k telu na špecifické svaly bude hráč vyzvaný, aby tieto svaly uvoľnil. Nadmerné napätie vo svaloch zapríčiní, aby prístroj na meranie biologickej spätnej väzby vydal hlasný a konštantný zvuk. Úloha tenisového hráča bude utíšiť prístroj pokusom o uvoľnenie svalov na ramene a krku. Takáto spätná väzba ukazuje hráčovi aké je jeho napätie a poprípade, či sa zvyšuje alebo znižuje. Potom, ako sa tenisový hráč naučí spoznávať a redukovať napatie vo svaloch, by mal byť schopný preniesť túto znalosť aj do zápasu. Biologická spätná väzba bola dokonca efektívna aj medzi rekreačnými, univerzitnými a profesionálnymi športovcami v rôznych druhoch športov.
Progresívna relaxácia Edmunda Jacobsona - sformovala základy dnešných moderných relaxačných techník. Táto technika zahŕňa napínanie a uvoľňovanie špecifických svalov. Názov progresívna technika dostala preto, že postupuje z jednej veľkej svalovej skupiny až ku menším, jednotlivým svalom na tele. Pri dobrom a pravidelnom tréningu dokážeme postupne uvoľňovať viac svalov. Postupne sa dostaneme až napríklad na svaly krku. Naše svaly pracujú lepšie a efektívnejšie keď sú uvoľnené a preto je táto technika veľmi dôležitá. Pred štartom alebo pred nejakou stresovou situáciou ako napríklad skúška v škole, pohovor na pracovnú pozíciu a podobne má väčšina ľudí napnuté svaly. Preto, keď ich vieme uvoľniť, pracujeme a pretekáme s väčšou efektivitou.
Hypnóza a autohypnóza je účinná metóda - na redukovanie somatického, ale aj kognitívneho stresu. Autor Kirsch definoval hypnózu ako zmenený stav vedomia, ktorý môže byť spôsobený procedúrou, v ktorom je osoba nezvyčajne uvoľnená a odpovedá na pokyny na zmenu vo vnímaní pocitov, myšlienok a skutkov. Prvotne bola hypnóza používaná klinickými psychológmi mimo športu na zlepšenie výkonu, sústredenia sa, zvyšovanie sebavedomia a redukciu stresu, no postupne sa dostáva aj do športovej oblasti. Skorší Unesthalov výskum používa techniky hypnózy, ale bola mu venovaná iba malá pozornosť. Avšak prednedávnom sa oživilo používanie hypnózy ako techniky na odstránenie nervozity. Napríklad výskum Koehna, Morrisa & Watta odhalil, že hypnóza bola spojená s pocitmi vo vrcholových výkonoch, ktoré boli výsledkom v zlepšení v basketbale, cyklistike a v golfe. Bainbridge, Smith, Barker zistili, že hypnóza zvyšuje pozitívny a zároveň znižuje negatívny postoj hráčov vo futbale. Ako uvádza šampiónka v krasokorčulovaní: ,,Ja praktizujem veľa vizualizácií. Veľmi veľa. Je to moja vyrovnávacia stratégia. Prechádzam si vystúpenie v mysli podrobne niekoľkokrát. To mi dáva pocit bezpečnosti a porozumenia o tom, ako by to malo všetko byť. Som potom pokojnejšia“.
Autogénny tréning sa skladá zo série - cvičení určených na produkovanie vnímania, špeciálne pocitu tepla a ľahkosti. Tento tréning bol vyvinutý v Nemecku autorom Johannesom Schultzom. Pozornosť je sústredená na vnemy, ktoré sa snažíme produkovať. Výroky ako ,,moja pravá ruka je ťažká“, ,,moja pravá ruka je teplá a zrelaxovaná“, ,,môj srdcový tep je pravidelný a pokojný“ a ,,moje čelo je studené“, sú príklady bežne používanej verbálnej stimulácie v autogénnom tréningu.
Relaxačná odpoveď autora Herbert Benson – ktorý popularizoval vedeckým spôsobom relaxáciu nazývanú relaxačná odpoveď. Bensonova metóda aplikuje základné elementy meditácie a zároveň eliminuje všetky spirituálne alebo náboženské príznaky. Veľa atlétov používa meditáciu na mentálnu prípravu pred pretekmi veriac, že to zlepší ich schopnosť zrelaxovať, koncentrovať sa a stať sa energickými. Napriek tomu niekoľko výskumov tvrdí, že efektivita relaxácie je účinná iba vo vytrvalostných športoch. Stav mysle produkovaný relaxáciou je charakterizovaný vynikajúcim výkonom, ľahkosťou, relaxáciou, spontánnosťou a sústredenou pozornosťou. Relaxačná odpoveď nás takisto učí ako stíšiť myseľ, zlepšovať koncentráciu a redukovať napätie svalov. Dôležité je poukázať na to, že štúdie využívajúce meditáciu úzko spojenú s relaxačnou odpoveďou, v ktorej kľúčovým bodom je sústredenie sa na opakujúci sa zvuk, demonštrujú nižšiu hladinu kyseliny mliečnej vo svaloch, menšie svalové napätie a zvýšenie výkonu
Kontrola dychu Weinberg a Gould tvrdia - že kontrolované a správne dýchanie je často považované za kľúč ku dosiahnutiu relaxácie. Preto kontrolu dychu považujeme za ďalšiu psychologicky orientovanú relaxačnú techniku. Kontrolovanie dychu je jedna z najľahších a najefektívnejších ciest, ako kontrolovať nervozitu a svalové napätie. Ďalej autori hovoria, že atléti pri vykonávaní športu pod tlakom často zlyhávajú v koordinovaní ich dýchania s výkonom, ktorý podávajú. Je dokázané, že nádych a následné zadržanie dychu zvyšuje svalové napätie. Naopak vydychovanie svalové napätie uvoľňuje. Napríklad športovci, ktorí strieľajú, hádžu loptu do koša, strieľajú góly alebo odpaľuju loptičku, sa naučili vydychovať počas svojho zákroku. Zvyšovanie napätia počas pretekov alebo zápasov zvyšuje tendenciu zadržiavania dychu, čo zvyšuje napätie svalov a to zasahuje do koordinácie svalových pohybov, ktoré sú vyžadované pre podanie najlepšieho výkonu. Poriadny, hlboký a kompletný dych zvyčajne spúšťa relaxačnú odpoveď.
Športový psychológ je psychológ - ktorý ukončil vysokoškolské štúdium druhého stupňa v odbore psychológia alebo športová psychológia a zaoberá sa tým, ako športová aktivita pôsobí na pohodu jednotlivca a zároveň používa psychologické zručnosti pre zlepšenie jeho výkonu a osobnej pohody. Športový psychológ poskytuje športovcovi mentálnu podporu, zvažuje jeho pocity, myšlienky, vnímané prekážky a správanie jednotlivca na tréningu súťaži a aj v jeho živote mimo šport. V rámci práce so športovcom, mu športový psychológ môže pomôcť vyrovnať sa so strachmi vo výkone (zlyhanie, úzkosť..) ale aj pri návrate po zranení (takýto športovci často prežívajú izoláciu, frustráciu a niekedy aj výkyvy nálad). Súčasťou práce športového psychológa je pomoc športovcovi pri tvorbe predzápasových rutín, pri zvládaní záťaže, stresu a úzkosti. Športový psychológ môže pracovať s profesionálnymi športovcami, rekreačnými športovcami, mládežou, deťmi a rovnako aj s hendikepovanými športovcami. Zároveň športový psychológ môže spolupracovať so športovými tímami, trénermi a aj rodičmi. Športový psychológ sa vo svojej práci snaží o predmetné oblasti:
- Zlepšenie výkonu: športový psychológ pomáha športovcom rozvíjať mentálne zručnosti, ktoré môžu pomôcť zlepšiť výkon. Môže to zahŕňať techniky ako vizualizácia, stanovovanie cieľov, práca s koncentráciou.
- Zvládanie stresu: stres je prirodzenou súčasťou života a o to viac športového výkonu. Preto športový psychológ učí športovca stratégie na zvládanie stresu a úzkosti, aby sa zabezpečila nielen lepšia osobná pohoda športovca, ale aby nebol stres prekážkou k podávaniu výkonu.
- Motivácia a sebavedomie: športový psychológ pomáha aj pri zvyšovaní motivácie a sebadôvery športovca.
- Zotavenie po zranení: športový psychológ pomáha športovcovi vyrovnať sa s psychologickým dopadom zranenia a rehabilitačným procesom a tým, pomáha športovci v návrate sa k športu.
- Tímová dynamika: športový psychológ môže spolupracovať s tímami na zlepšení komunikácie, kohézie, spolupráce a kolektívneho výkonu.
- Mentálne zdravie: športový psychológ učí športovcov mentálne zručnosti pre zlepšenie ich osobnej pohody a mentálneho zdravia. Zároveň dokáže zachytiť vážnejšie mentálne problémy, ako depresia, vyhorenie, poruchy príjmu potravy a včas odošle klienta k vhodnému odborníkovi.
Zaujali Vás informácie o psychológii ? Alebo máte ďalšie otázky a hľadáte odpovede ? V prípade potreby nás kontaktujte online formou alebo telefonicky +421 947 919 951